15.03.2020

Owies wielkanocny - jak i kiedy siać, by zdobił świąteczny stół.

Witajcie
W ramach akcji "zostań w domu" przyjechałam na wieś i zostanę tu pewnie dłużej, niż zwykle...  Sytuacja jest dość poważna, nie bagatelizuję zatem zaleceń, ale też nie wpadam w popłoch.  Zrobiłam małe zapasy żywności i środków higienicznych, a nudzić się na pewno nie będę.  Od jutra ma być ciepło, ruszam zatem w plener i zamiast siać panikę - powielając niusy grozy na portalach - będę na rabatach siać kwiatki 🌷🌷🌷
A dzisiaj zapraszam na post wprowadzający już powoli w tematykę świąt.

dekoracje wielkanocne

 Z zielonych,  wysiewanych dekoracji wielkanocnych najpopularniejsze to rzeżucha i owies. Ja jestem zwolennikiem tej drugiej, owies często zdobi mój stół.  Zielone, młode zboże pasuje do każdego wystroju,  wnosi dużo wiosennej świeżości i soczystości. Nasionka kupimy w każdym typowym dla tego produktu punkcie, a w okresie okołoświątecznym dostępne są też w sklepach spożywczych. Owies należy wysiać w Niedzielę Palmową, czyli siedem dni przed świętami. To najlepszy okres, by roślinka miała idealną długość, nie za małą i nie za dużą, by się pokładać.  Siejemy dość gęsto, bo niektóre nasionka mogą nie wykiełkować.



Wysiany owies ustawiamy w miejscu widnym, np. na parapecie i spryskujemy regularnie wodą, tak by podłoże było cały czas lekko wilgotne. Do spryskiwania proponuję używać wody przefiltrowanej, unikniemy wtedy brzydkiego, białego osadu z kamienia.  Po trzech dniach nasionka zaczną kiełkować.


Po pięciu dniach przyrost zielonej masy jest już znaczny.


 Po siedmiu dniach  wysokość źdźbła jest idealna, sięga siedmiu do dziesięciu centymetrów.  Siewki są różnej wysokości co optycznie zwiększa objętość dekoracji.



Do wysiewu proponuję użyć nie tylko doniczek, ale też innych bardziej nietypowych pojemników.  Owies dobrze prezentuje się zarówno w małych naczynkach typu filiżanka, jak i w większych, np. sosjerka czy waza do zupy.  Możliwości jest wiele, wszystko zależy od naszej fantazji.

wysiew owsa wielkanocnego

Wielkanocny owies  jeszcze jakiś czas po świętach może z powodzeniem zdobić nasze wnętrza.  Kiedy urośnie wysoki,  możemy ułożyć go w snopek i przewiązać ozdobną wstążeczką,  możemy też zrobić stelaż z gałązek wierzby.  A kiedy przerośnie i straci na urodzie najlepiej podać go kotu, to bomba witaminowa i przysmak kociaków 😺 

stół wielkanocny

Pozdrawiam cieplutko, trzymajcie się zdrowo!
         Ania

6 komentarzy:

  1. Draga Ania,
    Ce frumoasa e verdeata din dragalasele vase! Poze frumoase, in care lumina cantareste mult!
    In februarie am plantat si eu boabe de grau si porumb. Am folosit boabe din hrana pentru iepurii nostri. Au crescut repede si ca sa nu se aplece deja le-am tuns de vreo doua ori.
    Multe salutari si timp frumos la tara,
    Mia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Mia. Zieleń to spokój dla oczu. Dobry pomysł z przycięciem owsa, kiedy robi się zbyt wysoki. Pozdrawiam serdecznie :)

      Usuń
  2. Zawsze zapominam,może w tym roku się uda:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na pewno się uda, będę trzymać kciuki :) I ja Cię pozdrawiam cieplutko :)

      Usuń
  3. ...what a pretty idea, i´m sure i´ll try it !!!
    Love
    Gabi

    OdpowiedzUsuń